Czy suplementy, leki, żywność wzajemnie na siebie oddziałują?
Odpowiedź jest oczywista – tak, oddziaływają !
Nawet zwykły sok może wejść w interakcje z lekami czy suplementami diety i zmienić ich działanie. Właśnie o interakcjach suplementów i leków mówimy, gdy działanie jednego preparatu ulega zmianie pod wpływem działania innego leku, suplementu lub żywności. Zażycie jednocześnie kilku preparatów, leków i suplementów może doprowadzić do zmian efektów ich działania, może je nasilić, osłabić lub zupełnie zmienić. Reakcje zachodzą również pomiędzy wymienionymi powyżej preparatami a żywnością.
Żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto dowiedzieć się, czego nie łączyć ze sobą. Interakcje pomiędzy preparatami a żywnością mogą zachodzić już w początkowym etapie wchłaniania. Preparaty przyjmowane na czczo umożliwiają szybki wzrost ich stężenia we krwi. Jednocześnie, w takim przypadku, przyjęcie posiłku wydłuża proces wchłaniania substancji czynnej z przewodu pokarmowego, a tym samym przedłuża czas uzyskania odpowiedniego stężenia substancji czynnych w organizmie, bądź wręcz uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanego stężenia we krwi.
Składniki pożywienia mogą tworzyć z lekami i suplementami związki niemożliwe do wchłonięcia przez organizm. Najczęściej przyczyną opóźnionego wchłaniania preparatu są pokarmy wysoko węglowodanowe.
Nie zawsze żywność opóźnia wchłanianie składników. W niektórych przypadkach przyjmowanie leków czy suplementów diety w towarzystwie określonej żywności jest wręcz wskazane. Przede wszystkim dotyczy to leków i suplementów rozpuszczalnych w tłuszczach. Bardzo jaskrawym przykładem jest witamina D, która rozpuszczana jest w oleju (np. słonecznikowym, z dorsza, rzepakowym, lnianym) by umożliwić jej wchłanianie. Żywność może również działać osłonowo, zapobiegając niepożądanemu działaniu związków na błonę śluzową przewodu pokarmowego.
Czym popijać ?
Bardzo istotne jest, aby podczas przyjmowania leków czy suplementów nie zapominać o ich właściwym popiciu. Zaleca się, aby wybierać czystą wodę – najlepiej w ilości ok. 250 ml. Woda zwiększa wchłanianie, rozcieńcza soki trawienne, zmiesza ich negatywny wpływ na lek. Nie zaleca się popijania leków herbatą i mlekiem. Zawarte w herbacie garbniki wiążą wiele substancji czynnych, natomiast białka mleka maja zdolność wiązania się z substancją czynną wielu preparatów.
Leki i suplementy a alkohol
Ponadto niewskazane jest łączenie leków i suplementów z alkoholem, który niekorzystnie wpływa na szybkość metabolizowania leków. Jednoczesne spożycie alkoholu w połączeniu z suplementami czy lekami skutkuje konkurowaniem substancji o enzym, który je rozkłada . W rezultacie, metabolizm jest wyhamowany. Również soki cytrusowe, zwłaszcza z grejpfruta, nie powinny służyć nam do popijania leków. Przerwa między ich spożyciem a przyjęciem leku powinna wynosić minimum 6 godzin.
Sięgając po suplementy czy leki, zawsze lepiej zapoznać się z zaleceniami w zakresie ich przyjmowania tak, aby sobie nie zaszkodzić. Z pozoru tak błaha sprawa, jak popicie suplementów wodą czy sokiem może okazać się całkiem istotne i rzutować na to, czy preparaty będą w ogóle działać.